O své zážitky z Malajsie se s vámi podělí kolegyně Lucka Hájková, která patří do týmu cestovních konzultantů.

Malajsie je nádherná země v srdci jihovýchodní Asie rozkládající se na dvou navzájem oddělených územích – Malajském poloostrově a severní třetině ostrova Borneo.

Teploty se většinu roku pohybují v rozmezí 24 – 34° C. Vysoké teploty se udržují po celý rok, ale na horách je mnohem chladněji než v nížinách.
Vydatné srážky jsou rovnoměrně rozloženy během celého roku, málokdy však prší celý den.
Úředním jazykem je malajština, ale všichni, které jsme během našeho putování potkaly, uměli perfektně anglicky.

Malajsie

Jelikož je Malajsie považována za bezpečnou zemi, vypravila jsem se objevovat její krásy s kamarádkou. Naše cesta začala v rušném hlavním městě Kuala Lumpur, kde jsme strávily dvě noci. Popravdě dvoudenní pobyt bohatě stačil k tomu, abychom viděly to nejpodstatnější , více než do města jsem se totiž těšily do přírody, ať už do hor nebo k mořï.

Po příletu jsme volily levnější, ale delší způsob dopravy z letiště, místní klimatozovaný autobus, který nás dovezl téměř až k našemu hotelu. Všeobecně jsou klimatizované autobusy v Malajsii velmi populární. Využívají je jak turisté, tak místní obyvatelé, a to i pro dlouhé cesty přes noc. Jsou opravdu pohodlné a v poměru kvalita-cena jasně vedou.  Cesta z letiště nám zabrala zhruba hodinu, protože město je vzdálené cca 60 km severně od letiště.

Petronas Towers

Petronas Towers

Naše „ochutnávka“ města tedy mohla začít.

Z poměrně mnoha atrakcí, které Kuala Lumpur nabízí, stojí China Town na prvních příčkách pomyslného žebříčku. Navštívit ji se vyplatí nejdříve v podvečerních hodinách, jelikož ulice ožívají teprve za soumraku a čínská výzdoba vynikne také nejlépe za tmy. Můžete zde ochutnat různé speciality a nakoupit jak suvenýry, tak prvotřídně padělané zboží všech známějších značek, k nerozeznání od originálu. Avšak po pár desítkách minut už budete pravděpodobně otráveni z neustálého pokřikování prodejců, kteří si vyžadují vaši pozornost a snaží se předvést své nabízené zboží. Zavítejte proto do Central Marketu, který leží v srdci China Town. Zde je atmosféra klidnější a na rozdíl od pouličního ruchu tu můžete v klidném prostředí strávit bez problemů i několik hodin obcházením a obdivováním krámků s různorodým a ručně vyráběným zbožím. Budete žasnout nad jeho krásou a rozhodně si odvezete nejeden suvenýr s sebou domů.

Dalším “must-see” je symbol moderní Malajsie – Petronas Towers. Notoricky známé věže měří bezmála 452 m a byly dokončeny v roce 1998 jako sídlo státní ropné společnost Petronas.  V letech 1998 až 2004 se jednalo o nejvyšší  budovy na světě. Jsou vzájemně propojené mostem mezi 41. a 42. poschodím. Most je ve výšce 170 m a je dlouhý 58 m. Na stejném poschodí je pódium, kde je nutné přestoupit do dalšího výtahu, aby bylo možné se dostat na ještě vyšší podlaží. Most je přístupný pro všechny návštěvníky, ale vstupenky na něj se musí předem rezervovat.

 

Makak u Batu Caves

Makak u Batu Caves

Druhý den jsme se jely podívat do chrámového komplexu Batu Caves. Ten hlídá 43 metrů vysoká socha Murugana, hinduistického boha války, která byla k chrámu přistavěna teprve v roce 2006. Spotřebováno na ni bylo 250 tun oceli a 300 litrů zlaté barvy.

Svatyně byla vybudována v jeskynním komplexu v roce 1891. Dostaly jsme se k ní po 272 příkrých schodech. Náročného výstupu se denně účastní stovky poutníků nejrůznějšího věku. V jeskyních je celá řada oltářů, kapliček, ale i prodejen suvenýrů či všudypřítomné opice. Na přelomu ledna a února se zde každý rok konají velké náboženské slavnosti Taipusam. Účastní se jí až milion poutníků, kteří se často vyrovnávají s uctívaným bohem sebeobětováním, kdy se bičují nebo si propichují tváře a jazyk háčky či tyčemi.

 

Zbytek dne jsme strávily procházením města a ochutnáváním místních specialit u stánků. Malajské jídlo je určitě jednou z věcí, kvůli kterým stojí za to se do této země vydat. Pestrá směsice vůní, chutí a barev, ve které se snoubí vlivy okolních zemí, na první pohled (a ochutnání) uchvátí každého návštěvníka. Lokální kuchyně zahrnuje hlavně malajskou, čínskou a indickou kuchyni, přičemž každá z nich má svůj osobitý styl, způsob přípravy a používané ingredience. Na výběr je tak nepřeberné množství jídel, na které vám mnohdy stačí jen pár korun.

904002_4858149004854_408450242_o904570_4857952599944_11725061_o

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto jsme se tedy rozloučily s hlavním městem Malajsie a už jsme se těšily na další den, kdy nás čekala zhruba 4hodinová cesta do městečka Tanah Rata v Cameron Highlands. Tato vysočina je známá svými čajovými plantáži, které jsme se rozhodly navštívit a ochutnat pověstný místní čaj. Také jsme si naplánovaly výstup na nejvyšší horu v okolí Gunung Brinchang. Něchtěly jsme věřit ukazatelům, že nám tři kilometry budou trvat téměř dvě hodiny, ale opak byl pravdou a cesta džunglí na vrchol nám dala docela zabrat. Nelitovaly jsme, výhled stál za to.

Vydáte-li se do Malajsie, určitě nesmíte Cameron Highlands vynechat, je to pohádkové místo a zdejší atmosféra a pohostinnost jsou neopakovatelným zážitkem.

Gunung Brinchang02

Cameron Highlands

Vyhlídka od čajovny BOH

Vyhlídka od čajovny BOH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naší další zastávkou bylo hlavní město ostrova Penang – George Town. George Town se stal díky místnímu festivalu městem street artu, různé malby a skulptury najdete skoro na každém rohu. Bloudění po městě se tak hned stává pro každého zábavou a lovem uměleckých děl. Díky nadšení turistů, ale i místních, zde každý rok přibývají další a další tvorby.  Naposledy byla přidána série železných skulptur zvaná „Marking Georgetown“, které dávají poměrně vtipným způsobem informace o historii různých částí George Townu.

 

Penang

George Town

Chloubou ostrova Penang je bezesporu budhistický chrám Kek Lok Si Temple, který byl postaven na přelomu 18. a 19. století. Leží jihozápadně od George Townu a cesta autobusem k němu trvá přibližně 25 minut. Přístupová cesta vede do kopce „tunelem“ suvenýrových stánků. Po jeho překonání se dostanete přímo k chrámu. Jednou z dominant je Ban Po Thar – třicet metrů vysoká pagoda zvaná Pagoda desetitisíce Buddhů.

Nedaleko od chrámu vede „zubatka“ na Penang Hill – 830 m vysoký kopec poskytující nádherný výhled na město.

 

Zbytek našeho pobytu v Malajsii jsme strávily povalováním se na pláži na ostrově Langkawi a nedalém Koh Lipe. Krásné pláže, skvělé jídlo, milí lidé… Ideální zakončení naší „dámské jízdy“. :-)

 

George Town

George Town