O nezapomenutelné zážitky z Ománu se s námi podělila kolegyně z oddělení Meetings, Groups and Events Kateřina Zachariášová, která pracuje na pozici Travel Consultant.

Oman_03Omán je krásná a Evropany poněkud zapomenutá a opomíjená země, která ale rozhodně stojí za navštěvu, protože poskytuje vše, co zkušený i začínající cestovatel hledá a to navíc s nádechem exotiky. Také jsem tuto zemi opomíjela a nikdy by mě nenapadlo uvažovat o cesté do této destinace. Práce a přátelství tomu ale chtěly jinak, a tak jsem spolu s manželem vloni v zimě podnikla desetidenní cestu po Ománu. Lety z Prahy jsou velmi pohodlné, ideální je varianta s Turkish Airlines přes Istanbul či s Emirates přes Dubai. Vstupní vízum dostanete rovnou na letišti při vstupu do země.

Již první d ojem je zajímavý. Zapomeňte na Dubai a města plná mrakodrapů, která najdete v Emirátech. Sultanát Omán nabízí jinou a naprosto jedinečnou atmosféru a skleněné mrakodrapy zde nenajdete. Hlavní město Muscat je stále tak krásné, jako bylo před stoletím a moderní hotely, které zde rostou, stále dodržují prvky tradiční architektury a výškový limit budov. Výsledkem je nádherný orientální styl, písečné a čisté pláže a celkový dojem je tak dokonalý. Země je naprosto bezpečná a turistům zde nehrozí žádné nebezpečí. Je možné se večer volně procházet po městě, neboť Ománci jsou neuvěřitelně přátelští a zvídaví lidé.Oman_04

Přímo v Muscatu stojí za návštěvu Sultánův palác, místní přístav s tradičním trhem, kde vás ale narozdíl od jiných arabských zemí nikdo neobtěžuje a nikdo na vás neutočí se zbožím v ruce, dále pak budova nově postavené Opery, kde se snoubí dřevo a mramor, a samozřejmě Velká Mešita, která je volné přístupná s průvodcem i turistům. Obzvlášť pro nás Evropany je neuvěřitelným zážitkem její návštěva a milí průvodci povypráví nejen o samotné budově, ale i o islámu a zvycích. Ubytovat se pak můžete v hotelích podél moře, obzvlášť krásný je hotel Grand Hyatt. Pro milovníky luxusu pak mohu doporučit restort Changri-La, což je komplex tří budov 4*, 5* a 6* hotelů ležící na okraji města, kousek od přístavu. V Ománu není běžně povolené konzumovat alkohol, ale hotely jsou vybaveny licencí a  pro turisty tedy vždy mají nějaký ten koktejl či dobře vychlazené nápoje.

Oman_05Pro ty cestovatele, kteří chtějí zemi poznat ještě lépe, je pak ideální volbou výlet do hor ležících asi 3 hodiny od hlavního města. Nádherný kaňon leží ve vý šce 2.400 metrů nad mořem a výhled odtud je jedinečný. Výlet do těchto míst je pak ideální spojit s návštěvou jedné z mnoha růžových farem, kde se tyto květiny pěstují již po staletí a odkud se vyváží esence do světových značek parfémů. Pokud se nebudete chtít večer vracet do Muscatu, určitě doporučuji ubytování v nádherném a unikátním hotelu Alila Resort, který leží ve výšce 2.350 metrů nad mořem a z pokojů nabízí výhled do samotného kaňonu. Z hor je pak skvělé zajet do historického městečka Nizwa a navštívit zdejší pevnost, která hlídá okolí už po staletí. Odtud je to jen kousek do pouště, kde každý dobrodruh může popustit uzdu hravosti při projížďce na čtyřkolkách a jízdě po dunách. Západ slunce v poušti je nádhernou romantickou tečkou za skvělým dnem. Z pouště zpět do Muscatu pojedete podél nádhérného pobřeží, a protože budete míjet jednu z mnoha oáz, je skvělý nápad využít ji pro koupání a lehký oběd. Oázy jsou vždy krásné udržované, s čistou vodou a nádherným prostředím.

Po celou dobu vašeho pobytu se budete v zemi cítit příjemně a uvolněně. Není tu žádné nebezpečí, nikdo vás neokrade a zdejší lidé jsou neuvěřitelně přátelští a ochotní pomoci či poradit. Pokud tedy máte již dost okoukaného a přeplněného Řecka a nechce se Vám trávit dlouhé hodiny v letadle při cesto do Asie, určitě navštivte Omán, nádhernou zemí jež omývá teplý Indický oceán a kde na vás dýchne pravá atmosféra orientu.

Oman_01

Autor: Kateřina Zachariášová