O pracovní cestě na Seychely nám tentokrát vyprávěla naše kolegyně Anička Novotná z oddělení Meetings, Groups & Event.

_DSC9921_Low ResSeychely – to jsou desítky různých menších i větších atolů a ostrůvku rozesetých v Indickém oceánu východně od Afriky. Já jsem dostala díky letecké společnosti Emirates možnost navštívit ty nejznámější z nich – hlavní ostrov Mahé, Praslin a La Digue. Ač jsou tyto ostrovy od sebe vzdálené jen pár desítek minut plavby, každý z nich je naprosto ojedinělý a rozdílný.

Už při příletu na Mahé si Seychely zamilujete. Není to jen ta přívětivá atmosféra a ochota místních, ale také pocit naprosté izolace od uspěchané a přelidněné Evropy. Příjemné tropické podnebí a odpočinek na pláži ve stínu palem, na mě skutečně zapůsobilo jako balzám, který můžu každému doporučit._DSC0652_Low Res

Seychely nabízí krásné pláže s bílým pískem a teplé, průzračné – na mnoha místech přímo azurové moře. Jen je zapotřebí si v některých měsících dát pozor na tzv. sea grass, která znečišťuje pláže a tak je dobré si před cestou zkontrolovat s konkrétním hotelem, zda zrovna jejich pláže nebudou v období vaší cesty řasami znečištěné.

Seychely ale nejsou jen o povalování na pláži, nemohla jsem si nechat ujít výlet na přilehlé ostrovy. Můžete zvolit cestu letecky, ale cesta katamaránem je určitě větší zážitek. Obzvláště tehdy, když je moře trochu rozbouřené, jako v mém případě na zpáteční cestě, kdy jsem se bez „sea sick pills“ skutečně neobešla.

S přestupem na druhém největším ostrově souostroví, Praslin, jsme dosáhli cíle – ostrůvku La Digue.  Ostrovu se právem přezdívá perla Indického oceánu, jedná  se skuteč_DSC6024_Low Resně o jeden ze zapomenutých kousků ráje. Až na pár případů zde budete automobily hledat marně. Po místní komunikaci se dopravuje akorát pár místních obyvatel na kole (celkem jich zde žije jen něco okolo 2000) nebo volské povozy. Vzhledem k tomu, že má ostrov rozlohu jen pár km2, není to ani takový problém. Máte zde neodbytný pocit, že se tu zastavil čas, což dělá z ostrůvku ideální místo pro dovolenou.

Při cestě nazpět nás ještě čekala zastávka na zmíněném ostrově Praslin, který mnoho lidí označuje jako kompromis mezi nejnavštěvovanějším a nejrušnějším ostrovem Mahé a klidným rájem jako je La Digue. Navštívili jsme zde národní park Vallée de Mai, který je jediným místem na světě, kde rostou kokosové palmy Coco de mer, na které jsou místní obyvatelé patřičně hrdí a tak trochu sprostý obrázek ořechu naleznete na všech místních suvenýrech._DSC1356_Low Res

Musím ještě zmínit dobrodružnou výpravu po exotickém pralese na ostrůvku Sv. Anna, kde se nachází stejnojmenný luxusní resort. Dle předběžných informací od průvodce se mělo jednat o 2 hodinovou procházku, kterou zvládne i to nejmenší dítě. K našemu překvapení jsme ale zažili 5ti hodinovou výpravu, při které nebylo vždy nejjednodušší najít správnou cestu. Díky tomu se nám ale naskytla jedinečná příležitost, kterou nezažije moc místních za celý svůj život. Setkání, které nikdo z nás nečekal – setkání s mořskými želvami v jejich přirozeném prostředí. Když zůstanete nehybně stát a zatajíte dech, možná si vás nevšimne, nesmíte ji vylekat. Poté dostanete možnost sledovat, jak vylézá z moře, sune se typickým loudavým ale velice namáhavým krokem přes pláž, aby nakladla do porostu vajíčka. Není snad ani nutné zmiňovat, že jsem si odtud přivezla skutečně nezapomenutelný zážitek.

Nemenším zážitkem pro mě bylo také šnorchlování nad korálovým útesem nebo také romantická plavba na katamaránu při západu slunce se sklenkou vychlazeného aperitivu v ruce. Nesmím opomenout zmínit také Kreolskou kuchyni, kterou jsem si během pobytu velice oblíbila. I přes velkou chuť k jídlu jsem se díky konzumaci ryb, plodů moře, rýže basmati a také samozřejmě mnoha druhů exotického ovoce, cítila skvěle i po příjezdu zpět do Prahy.

Návrat do zasněžené prosincové Prahy nebyl zrovna příjemný, ale musím přiznat, že Seychelské slunce mě hřálo ještě několik týdnů po návratu.

Anička

Autor: Anna Novotná