hotelsss1

Již 23. rokem vydává HRG podrobný přehled o vývoji cen hotelového ubytování ve světových destinacích, které jsou pro korporátní klienty klíčové. Informace obsažené v půlroční zprávě HRG Hotel Survey pomáhají našim klientům ve snaze docílit dalších úspor v oblasti výdajů
na hotelové ubytování. Klienti mají lepší přehled o vývoji cen, chování a strategii hotelů a hotelových řetězců, což je nespornou výhodou při vyjednávání hotelových programů a cen pro další období.

Jak uvádí Margaret Bowler (HRG Director Global Hotel Relations): „Naše zpráva opět potvrdila, že v dosahování úspor jsou na tom lépe ti klienti, kteří mají nad svým hotelovým programem větší kontrolu. Náš průzkum ukázal, že se mnoha hotelovým řetězcům nepodařilo dosáhnout cen ubytování nebo růstu, jak si přály. To je v první řadě důsledkem menší poptávky, nárůstu počtu nových hotelů a volných pokojů při současné snaze klientů i nadále na cestovních výdajích šetřit. Této situace může klient při vyjednávání využít, ovšem pouze za předpokladu, že svůj hotelový program efektivně spravuje a umí zajistit, že hotely v něm obsažené budou cestující skutečně využívat.“

Světové metropole a vývoj cen hotelového ubytování

Co se týká konkrétního vývoje cen ve světových metropolích, 21 z top 50 měst zaznamenalo nárůst průměrné ceny pokoje (ARR). Největší nárůst se projevil v Kapském městě (+ 33,13 %), Rio de Janeiru (+22,85 %) a Sao Paulu (+11,36 %). Naopak nejvýraznější pokles nastal v Aberdeenu (-21,14 %), Římě (-12,94 %) a Houstonu (-11,03 %).

Nejvyšší příčku na žebříčku nejdražších světových metropolí v oblasti ubytovacích služeb si drží již dvanáctý rok za sebou Moskva. Nejdražším městem Eurozóny je navzdory téměř 7% poklesu ARR Paříž, následovaná Frankfurtem a Bruselem. Výrazněji se průměrná cena pokoje meziročně zvýšila v Dublinu, a to o 8,6 %.

 

Evropský region – srovnání průměrné ceny pokojů v roce 2015 a 2016:

 

tabulka

 

Výhled na rok 2017 a trendy v hotelových službách

Rok 2017 by se měl nést ve znamení nepatrného zvýšení či stagnace průměrných cen hotelového ubytování. „V následujícím období lze očekávat nárůst nových hotelových kapacit a to různých cenových kategorií, které uspokojí všechny cestující. Další trend v podobě slučování hotelových řetězců může pro klienty představovat stejně tak výhody jako nevýhody,“ dodává k vyhlídkám na rok 2017 Margaret Bowler.

Jedním z důvodů, proč dochází ke slučování hotelových řetězců, je snaha obstát v čím dál větší konkurenci, kterou představuje ubytování v soukromí, zejména pak fenomén zvaný Airbnb. Pravdou však je, že obchodní cestující i nadále upřednostňují tradiční formy ubytování, neboť lépe splňují jejich nároky na komfort a bezpečnost (24hodinová recepce, doplňkové služby v podobě praní prádla atp.).

Zajímavým trendem na poli hotelového ubytování je možnost self check-in prostřednictvím samoobslužných kiosků v hotelových lobby nebo na letištích. Průměrné odbavení včetně platby zde zabere méně než dvě minuty. Některé hotelové řetězce představily také mobilní aplikace, které mimo jiné nahrazují klíč od pokoje. Hosté s její pomocí potvrdí čas příjezdu a informace o kreditní kartě a po check-inu obdrží informaci, jaký pokoj je pro ně připraven, mobilní klíč a oznámení, zda je třeba nejprve navštívit recepci nebo se mohou rovnou ubytovat. Některé hotely propojují tuto službu s AppleWatch a výhledově by mohli cestující narazit na sensory upozorňující na odchod hosta za účelem údržby pokoje či dokonce robotického pokojského. Zda se tyto „hi-tech a hi-touch“ služby stanou v blízké době standardem nebo budou cestující preferovat personalizované služby, ukáže čas.